niedziela, 26 maja 2013

Pingwin origami - różne modele








Pingwin (1965) - film






































gatunek:      Melodramat/Obyczajowy
produkcja:   Polska
premiera:     18 kwietnia 1965 (Polska) 18 kwietnia 1965 (świat)
reżyseria:    Jerzy Stefan Stawiński
scenariusz:  Jerzy Stefan Stawiński


Andrzej, niepozorny student warszawskiej Politechniki, przez kolegów zwany Pingwinem, jest zakochany w koleżance z roku - Baśce. Otoczona gronem wielbicieli dziewczyna nie zwraca uwagi na Andrzeja. Podobnie jest na prywatce zorganizowanej przez jednego ze studentów - rozpieszczonego jedynaka Adasia. Basia nie reaguje również na zaloty gospodarza. Wściekły Adaś telefonuje do swego kolegi Łukasza, który na jego prośbę odczytuje fragmenty listów zakochanej w nim Baśki. Ośmieszona dziewczyna ucieka z imprezy. Pingwin postanawia odzyskać listy i zwrócić je Baśce. W tym czasie dowiaduje się, że Adaś został porwany...



Wpadki ptaków przed kamerą






Maluchy

Mają jeszcze małe dziobki, futerko delikatne jak puszek i krótkie nieporadne skrzydełka - małe pingwiny wymagają troskliwej opieki rodziców, dlatego dorosłe osobniki nie odstępują ich na krok.
Reporterzy filmu dokumentalnego o życiu pingwinów nakręconego dla stacji BBC przyjrzeli się dzieciństwu tych małych słodziaków i niecodziennym zwyczajom panującym w ich rodzinach. Przez rok obserwowali zwierzęta za pomocą specjalnych 50 kamer ukrytych w jajokształtnych urządzeniach. Śledzili trzy społeczności pingwinów żyjące w Arktyce.


Ich obserwacje potwierdziły, że dużą rolę w wychowaniu młodych pingwinów odgrywają ojcowie. Przy temperaturze spadającej nawet do minus 30 stopni Celsjusza troskliwi rodzice dbają o to, żeby malce nie zamarzały. Przytulają je więc do siebie czule lub tworzą krąg zaganiając młode do jego wnętrza, by osłonić je przed wiatrem lub mroźną zamiecią.


Małe pingwinki w obiektywie:








Pngwiny jako maskotki

Nils Olav – pingwin królewski, maskotka norweskiej armii.

 

Na co dzień żył w ogrodzie zoologicznym w Edynburgu, gdzie został wybrany przez norweską Straż Królewską jako maskotka w 1972. Otrzymał on swoje imiona po Nilsie Egelien, a także królu Olafie V. Otrzymał stopień visekorporal (ang. Lance Corporal), 10 lat później, w 1982, został awansowany na stanowisko kaprala, a w 1987 roku został sierżantem.


Zmarł wkrótce po tym, jednak norweska armia wybrała innego pingwina na jego miejsce, którego nazwano Nils Olav II. 18 sierpnia 2005 został honorowym dowódcą pułku (ang. Colonel-in-Chief).



Tux – maskotka Linuksa, funkcjonująca jako nieoficjalne logo.

Plik:Tux.svg 

Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od słów Torvald's UniX (Unix Torvaldsa), często jest wyprowadzana również od angielskiej nazwy smokingu (tuxedo), ponieważ pingwiny wyglądają, jakby nosiły smoking.
Rysunek Tuksa stworzył w 1996 r. Larry Ewing, korzystając z darmowego programu graficznego GIMP.

Według Jeffa Ayersa, Linus Torvalds "miał fiksację na punkcie tłustego ptaka, nieumiejącego latać". Torvalds natomiast stwierdził, że zaraził się rzadką chorobą zwaną pingwinią, gdy został ugryziony przez pingwina. "Pingwinia powoduje bezsenność i konieczność myślenia o pingwinach i o tym, jak się je kocha". Rzekoma choroba Torvaldsa jest żartem, choć rzeczywiście został on kiedyś uszczypnięty przez pingwina podczas wycieczki do Canberry.

Tux stał się symbolem społeczności użytkowników Linuksa i zwolenników wolnego oprogramowania. Jedna z brytyjskich grup użytkowników Linuksa zaadoptowała kilka pingwinów w zoo w Bristolu.

Tux jest bohaterem wielu linuksowych gier, między innymi: Tux Racer, Tux: A Quest for Herring, Tux Typing, SuperTuxKart, XTux i SuperTux. Pingwiny nazwane jego imieniem walczą również w grze Wormux. Tux sprowokował także powstanie całej mitologii, której najlepszymi przykładami są m.in. "Gospel According to Tux" (Ewangelia wg Tuksa) i żartobliwy poemat epicki "Tuxowolf" 

Mini galeria

















Pingwiny - bohaterowie bajek


Pingwinek Pik-Pok 




Bohater książki Adama Bahdaja pt. Mały pingwin Pik-Pok i zrealizowanego w Se-ma-forze animowanego serialu lalkowego o tym samym tytule. Bohaterem jest pingwinek, który ma dość siedzenia na Wyspie Śnieżnych Burz i postanawia zwiedzić świat. Serial realizowano w latach 1988 - 1992 i miał 26 odcinków. Projektantem postaci oraz opiekunem artystycznym serii był Tadeusz Wilkosz. Narratorem i interpretatorem dialogów w serii jest Joanna Stasiewicz.




Pingwiny z Madagaskaru 




Serial animowany produkcji DreamWorks. Premiera serialu w USA nastąpiła na kanale Nickelodeon 28 listopada 2008. W Polsce serial miał już premierę na 4 stacjach: Nickelodeon – 24 października 2009 roku, Comedy Central Polska – 21 lutego 2011 roku, TVP1 – 16 kwietnia 2012 roku i TV Puls – 3 września 2012 roku. Jest to kontynuacja przygód czterech pingwinów z obu części filmu "Madagaskar". Skipper to urodzony dowódca; Kowalski - główny strateg; Rico jest specjalistą od zadań specjalnych, a Szeregowy to najniższy rangą spośród pingwinów. Wśród mieszkańców zoo są również inne zwierzęta, m.in. lemury. Na ich czele stoi samozwańczy król Julian, który stara się pokrzyżować plany pingwinom.

Pingu




Akcja serialu ma miejsce na Antarktydzie, gdzie mieszka razem z rodziną główny bohater - młody pingwin Pingu. Bardzo często wpada on w tarapaty, systematycznie swój udział ma w nich jego młodsza siostrzyczka. Każdy odcinek to inny epizod z życia Pingu. Jego kłopoty są bardzo podobne do kłopotów wielu dzieci w prawdziwym życiu, szuka on do nich jak najtrafniejszych rozwiązań, wskazując drogę do działania najmłodszym.





Happy Feet - tupot małych stóp




W Imperium Pingwinów, wszystkie te ptaki uprzyjemniają sobie czas śpiewaniem. Jest to ich naturalny dar, który wykorzystują z wielkim zapałem. Jednak któregoś dnia rodzi się jeden maluszek, który nie potrafi śpiewać. Na szczęście malec wyjątkowo dobrze stepuje i po wielu perypetiach zdobywa upragnioną akceptację.